یکی از مهمترین چالش‌های ساختمان‌های بلند، سدها، پل‌ها، سیلوها، مخازن نفت و همچنین بناهای مرتفع، دسترسی به ارتفاع در آن‌ها می باشد. ارتفاع باعث خواهد شد که در زمان انجام فعالیت‌های مختلفی همانند تعمیر و نگهداری، نظافت، نقاشی و نماسازی دسترسی به بخش‌های مختلف در فضای بیرونی اینچنین بناهایی نیاز به ابزارهایی به نام کلایمر بالابر دارند.

کلایمر بالابر روش بسیار کم هزینه‌تر و ایمن‌تری نسبت به داربست دارد و از طرفی نیاز همه ساختمان‌های بلند مرتبه به حساب می آید. کارفرمایان و پیمانکاران پروژه های متنوع می توانند با خرید و یا اجاره کلایمر از شرکت ها و کارخانجات تولید کلایمر همانند شرکت ساختمانی پادیرکاران شما را همراهی نمایند.

 

معرفی دستگاه کلایمر

برج‌ها و آسمان خراش‌های امروزی دارای ارتفاع بسیار زیادی هستند و این موضوع کار نگهداری از فضای محیطی آن‌ها را بسیار دشوار خواهد کرد. دستگاه کلایمر بالابر(Climber) جهت حل این مشکل طراحی شده است. بیش از صد سال پیش که از انواع دستگاه‌های کلایمر مکانیکی و برقی جهت دسترسی به فضاهای محیطی ساختمان‌های بلند  استفاده می شد و از جمله لوازم ضروری جهت بنا هر برج، سد، سیلو، مخازن نفت و سایر بناهای بزرگ مرتفع می باشند.

 دستگاه کلایمر بالابر

انواع کلایمر بالابر

به طور کلی کلایمر ها را به دو نوع تقسیم بندی می کنند.

 • کلایمر بالابر دستی (مکانیکی)
 • کلایمر بالابر برقی

هر یک از انواع کلایمر بالابر دارای کاربردهای مختلفی می باشند اما به طور کلی به دلیل سهولت در استفاده از کلایمرهای برقی، از این نوع بالابرها بیشتر استقبال شده است. در ادامه با انواع این دستگاه‌ها که اصولاً به عنوان دستگاه جایگزین داربست شناخته شده است، بیشتر آشنا می شویم.

 

 • کلایمر بالابر مکانیکی

کلایمر بالابر مکانیکی یا دستی از نوع بالابرهای ساده می باشد که جایگزین داربست می باشند که در آن‌ها حرکت سبد با نیروی دست انجام می‌پذیرد. کارگران با چرخاندن وینچی که به سیم‌های نگهدارنده بالابر متصل می باشد، کلایمر را حرکت می دهند. با استفاده از نیروی دست و چرخاندن وینچ به سمت بالا و پایین می توان کلایمر را حرکت داد.

معمولاً کلایمر های مکانیکی قابلیت حرکتی عرضی به سمت چپ و راست را نخواهند داشت و از طرفی دشوار بودن کار با آن‌ها باعث شده تا در ساختمان‌های با ارتفاع زیاد از آن‌ها استفاده نمی شود. با این حال می‌توان از نمونه‌های بزرگ آن جهت ارتفاع کم یا دسترسی به طبقات محدود استفاده نمود و حتی از کلایمرهای دستی بزرگ در جهت حمل دستگاه‌هایی همانند دستگاه فوم بتن کارفرما نیز استفاده نمود.

 

 • کلایمر بالابر برقی

کلایمر بالابر برقی نوع دیگری از بالابرهایی است که جایگزین داربست برای نگهداری از نمای ساختمان‌های بلند مرتبه می باشد که با کمک سیستم الکترو موتور کار خود را جلو می برد. در این نوع از کلایمر یک سیستم موتور برقی کار بالا و پایین بردن سبد را برعهده دارد و کارگران توانایی آن را دارند با استفاده از کلیدهای مخصوص کلایمر بالابر را هدایت کنند. کار با یک کلایمر برقی معمولی بسیار ساده‌تر از کلایمر های مکانیکی می باشد و هدایت آن‌ها در جهت‌های مختلف امکان پذیر می باشد.

 کلایمر بالابر

کاربرد دستگاه های کلایمر بالابر

دستگاه‌های کلایمر کاربردهای بسیار مهمی در نگهداری از نمای ساختمان‌ها خواهند داشت. تمیز نگه داشتن نمای برج‌ها و همچنین ساختمان‌های بلند از جمله موضوعات چالشی می باشد که با کمک گرفتن از کلایمر ها به یک کار ساده و کم هزینه تبدیل خواهد شد. مهم‌ترین کاربردهای کلایمر بالابر در ادامه بیان شده اند.

 • دسترسی به نمای ساختمان‌های بسیار بلند
 • تعمیر و نگهداری بناها
 • نظافت ظاهری بنا
 • نقاشی دیوارهای ساختمان
 • نصب کامپوزیت پنل بر روی ساختمان
 • بازسای نمای سازه‌های مرتفع

بدون Climber ها انجام بسیاری از کارهای مهم همانند نگهداری، تعمیر و نیز نظافت فضاهای محیطی ساختمان‌های بلند مرتبه به سختی امکان پذیر خواهد بود. این دستگاه‌ها علاوه بر کمک به دسترسی کارگران به بخش‌های مختلف ساختمان‌های بلند جهت جا به جایی وسایل کوچک همچون دستگاه فوم بتن کوچک برای تعمیرات نمای ساختمان نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 

نحوه نصب کلایمر بالابر

در اکثر پروژه‌های مربوط به ساختمان‌های بسیار بلند می‌توان خرید و یا اجاره کلایمر را در نظر داشت و تقریباً محدودیتی برای نصب آن‌ها وجود نخواهد داشت. فرآیند نصب کلایمر بالابر با نصب سازه‌های روی پشت بام آغاز می‌گردد. این سازه‌ها شامل، سبد با وزنه‌های تعادل، ستون، تیر و یا بازوی مربوط به نقاط آویزان، خرک تعادل یا تکیه گاه ها، بکسل های ضد خیز می باشد.

علاوه بر این در انواع ریلی باید ریل گذاری بر روی سقف انجام گیرد. در مرحله بعدی نوبت به نصب سبد حمل نفرات کلایمر می باشد که این سبد شامل جعبه برق، ترمزهای اضطراری، کابل برق، کابل جمع کن، سیستم سنکرونیزور و … می باشد. در هنگام نصب کلایمر بالابر توجه به طول باز و وزنه‌های لازم جهت کلایمر بالابر اهمیت بسیار بالایی دارد.

همچنین انتخاب نوع موتور و الکتروگیربکس نیز باید با توجه به ظرفیت دستگاه صورت پذیرد. از آن جایی که نصب کلایمر یک کار تخصصی می باشد، توصیه ما این است که در روند نصب آن از  کارشناسان با تجربه کمک بگیرید.

 

تفاوت کلایمر پرتابل و ثابت

کلایمر ها به طور کلی به دو گروه مختلف کلایمر پرتابل و سیستم کلایمر ثابت تقسیم بندی می‌شوند. کلایمر پرتابل قابلیت استفاده موقت و یا انتقال به ساختمان‌های دیگر را نیز دارند. به این صورت بعد از پایان کار می‌توان دستگاه را جمع آوری کنید و به انبار منتقل نمایید. اما سیستم کلایمر ثابت با توجه به انواع مختلفی که دارند، همانند مونو ریل، ماشین روف و تلسکوپیک، روی سقف ساختمان‌ها نصب می شوند و دائمی خواهند بود.

 کلایمر های پرتابل همچون سایر دستگاه‌های پرتابل پر کاربرد می باشند و دستگاه فوم بتن نیسانی قابلیت استفاده در پروژه‌های مختلفی را خواهند داشت و بصورت معمول جهت نماسازانی که روی پروژه‌های مختلفی فعالیت دارند بهترین گزینه خواهند بود و همچنین به دلیل قابلیت حمل این نوع بالابرها می توان گزینه اجاره دستگاه کلایمر را نیز در نظر داشت. از طرف دیگر هر ساختمان مرتفعی به یک سیستم کلایمر بالابر نیاز خواهد داشت.

 دستگاه کلایمر بالابر

انواع سیستم کلایمر بالابر ثابت و کاربردشان

سیستم کلایمر بالابر به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود که معمولاً آن‌ها را بر اساس نحوه نصب بروی پشت بام و کاربردهای آن‌ها تقسیم بندی خواهند کرد. در اینجا با مهم‌ترین سیستم‌های کلایمر آشنا خواهیم شد.

1کلایمر پرتال

 • سیستم مونوریل

سیستم مونوریل (Mono Rail) نوعی از سیستم کلایمر بالابر می باشد که شامل ریل‌هایی، دور تا دور ساختمان هستند. با کمک این سیستم می‌توان بروی یک ریل که دور ساختمان کشیده شده است، به صورت افقی حرکت کند. معمولا، سیستم مونورریل بصورت دستی یا برقی طراحی می گردد. دستگاه‌های ریل کشی سیستم مونوریل خود به دو دسته زیر تقسیم بندی می‌شوند که کاربردهای مختلفی در پروژه‌های متفاوت نیز دارند:

2کلایمر نوریل

 • Wall Mounted Bracket (نصب بروی نمای ساختمان)
 • Roof Mounted Boackets (نصب بروی کف بام)
 • سیستم Free Standing (سیستمی برای حرکت کلایمر به حالت افقی)

این سیستم یک ماشین روف (Machine Roof) می باشد که قابلیت حرکت افقی بروی پشت بام با کمک یک ماشین چرخدار را خواهد داشت. این ماشین چرخ دار، دارای بازوهایی می باشد که کل پلت فرم کلایمر بالابر از آن در سطح نما آویزان خواهد شد.

 

 • سیستم Rail Machine Roof

با تلفیق ماشین روف و همچنین مونو ریل نوع دیگری از کلایمر ها به نام ماشین روف ریلی ایجاد شده اند که قابلیت‌های جا به جایی آن‌ها کمی با ماشین روف ها متفاوت خواهد بود و در پروژه‌های مختلفی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

3سیستم روف

 

 • سیستم تلسکوپیک، کامل‌ترین سیستم کلایمر بالابر

بر خلاف سایر انواع سیستم کلایمر بالابر که معمولاً مسیر حرکت و همچنین ریل گذاری بروی سقف در کناره‌ها صورت می‌گیرد، سیستم تلسکوپیک در نقطه مرکزی بروی پشت بام نصب خواهد شد. این سیستم با وجود قابلیت حرکت به چپ و راست، قابلیت حرکت به جلو و عقب را نیز دارد. در ساختمان‌هایی که نمای آن‌ها تخت نمی باشد و حرکت ساده بالا و پایین کلایمرها امکان دسترسی به نقاط متفاوت فضای محیطی را امکان پذیر نخواهد کرد از سیستم‌های تلسکوپیک استفاده خواهد شد.

سخن آخر

در این مقاله سعی شده تعریفی در مورد کلایمر بالابر داده شود و کاربردهای این دستگاه معرفی شده است. همه ساختمان‌های مرتفع جهت نگهداری از نما، انجام تعمیرات و همچنین دسترسی به فضاهای محیطی نیاز به دستگاه کلایمر بالابر خواهند داشت. همچنین در بسیاری از پروژه‌ها کلایمرها بهترین گزینه به جای داربست‌های پر هزینه می باشند.

شما می‌توانید از شرکت  ساختمانی پادیرکاران انواع کلایمرها را خریداری یا اجاره نمایید و از این طریق هزینه‌های خود را به شکل قابل توجه­ی کاهش بدهید. برای تهیه این دستگاه‌های پرکاربرد با همکاران ما در بخش پشتیبانی تماس داشته باشید و کارشناسان ما آماده پاسخگویی به سؤالات شما خواهیم بود.

 کلایمر بالابر